مرکز آموزش زبان‌های خارجی نیروانا

مرکز آموزش زبان‌های خارجی نیروانا

لوگو نیروانا

فراگیری آلمانی

زبان آلمانی برای یادگیری مشکل است؟

زبان آلمانی به عنوان زبانی دشوار شناخته می‌شود. لغات آلمانی جنسیتی است، یعنی کلمات  دارای جنسیت هستند و افعال و صفات نیز متناسب با جنس کلمه بکار می روند. همچنین کلمات با هجاهای طولانی و تلفظ دشوار در زبان آلملنی بسیار است.

اما چیزهای زیادی نیز در زبان آلمانی وجود دارد که بسیار ساده هستند و یادگیری این زبان را سهل و شیرین می کنند.

با این شش مرحله می توانید به صورت میانبر زبان آلمانی را یاد بگیرید و سریع‌تر از آنچه تصورش را می‌کردید بتوانید آلمانی صحبت کنید.

شش گام تا يادگيري زبان آلماني

یادگیری زبان آلمانی در شش گام

مرحله ۱: برای یادگیری زبان آلمانی باید دلیل داشته باشید:

دلیل شما هر چه باشد باید بتواند انگیزه کافی در شما به وجود بیاورد تا در مسیر یادگیری این زبان یا زبان های خارجی دیگر پشتکار داشته باشید.

برای مثال کشور آلمان اولین کشور صنعتی و مهندسی اروپا است و در دنیا نیز از این لحاظ جزو برترین هاست. پس اگر شما به حوزه مهندسی و صنعت علاقه مند هستید و دوست دارید در آن به روز باشید بهتر است زبان آلمانی را یاد بگیرید. یا شاید مثل من علاقه مند به فلسفه باشید و دوست داشته باشید که آثار فلاسفه بزرگی مانند امانوئل کانت ، فردریش نیچه و ولفگانگ گوته و فرانتس کافکا را با زبان اصلی بخوانید.

مرحله ۲: ایجاد یک آلمان کوچک در خانه:

حتمن لازم نیست در آلمان یا یک کشور آلمانی زبان زندگی کنید تا مجبور شوید خودتان را در زبان آلمانی غرق کنید، راه‌های زیادی برای شیرجه زدن در آلمان در هر کجا که زندگی می کنید وجود دارد. در اینجا چند مورد از بهترین روش‌ها برای آوردن آلمان به شهر شما وجود دارد:

* زبان گوشی و کامپیوتر خود را آلمانی کنید.

* در کانال ها و گروه های آلمانی زبان ها عضو شوید.

*فیلم های زبان اصلی آلمانی تماشا کنید و شبکه های تلویزیونی آلمانی زبانان را دنبال کنید. بهتر است فیلم ها را بدون زیرنویس ببینید.

*مقالات و کتاب‌های آلمانی بخوانید . LingQ ابزاری مفید برای انجام این کار است.

*به موسیقی و پادکست‌های آلمانی گوش دهید. یکی از پادکست های مورد علاقه من GermanPod۱۰۱ است.

یادگیری زبان آلمانی

مرحله ۳: از روش هک زبان استفاده کنید:

هک زبان چیست؟ یادگیری میانبرهای آن زبان. برای مثال:

استفاده از روش های تکرار مطالب کوچک: (Spaced Repetition Systems): این یکی از بهترین روش های به خاطر سپردن کلمات جدید است. مانند روش استفاده از جعبه لایتنر.
استفاده از روش های تقویت حافظه: برای بخاطر سپردن کلمات و اصطلاحات آلمانی بهتر است حافظه خود را تقویت کنید: روش هایی مثل مخفف کردن عبارات و اصطلاحات، و یا تصویرسازی ذهنی برای کلمات… و سایر روش های مرسوم تقویت حافظه که با یک جستجوی ساده در اینترنت قابل یادگیری است.
استفاده از روش Pomodoro: یعنی با فواصل کوتاه تر و استراحت بیشتر به خواندن بپردازید.

مرحله 4: استفاده از پل های زبانی:

این مرحله مال زمانی است که شما تا حدودی با زبان آلمانی آشنا شده اید و قصد تقویت زبان تان را دارید. در هنگام مکالمه بهتر است به جای اینکه به پرسش و پاسخ های کوتاه اکتفا کنید، از پل های گفتگو استفاده کنید.

به عنوان مثال در جواب به سوال “اتاق شما در هتل چطور است؟” به جای اینکه به ” خوبه” یا “ممنون بد نیست” اکتفا کنید (که راه را برای ادامه مکالمه می بندد)، کمی آب و تاب به جوابتان بدهید و مثلن بگویید: “واقعیتشو بخوای سوال خوبیه، اتاقم خوبه، اتاق شما چطوره؟”

به این جملات کوتاه که راه را برای ادامه مکالمه باز می گذارند “پل های گفتگو” می گویند.

مرحله ۵: پیدا کردن گویشوران بومی و صحبت با آن ها:

شما باید از همان اولین روزی که آلمانی یاد می‌گیرید صحبت کنید. این مهم ترین چیز برای یادگیری سریع‌ و موثر زبان آلمانی است. به خصوص اگر با گویشوران بومی آلمانی زبان صحبت کنید.

چگونه می‌توانید یک گویشور بومی را برای تمرین پیدا کنید؟ بسیار ساده است. مهم نیست که در کجا زندگی می‌کنید ، هنوز هم می‌توانید مردم را به صورت آنلاین و یا آفلاین پیدا کنید و با آن ها به زبان آلمانی صحبت کنید.

این روزها با گسترش شبکه های اجتماعی، یافتن گویشوران بومی به زبان های مختلف و برقراری ارتباط با آن ها بسیار آسان است.

مرحله ۶: تمرکز بر بخش‌های آسان زبان آلمانی:

همانطور که در اول گفتیم زبان آلمانی دشواری های بسیاری دارد، اما شما در ابتدا سعی کنید روی بخش های راحت تر آن تمرکز کنید و پس از کسب مهارت نسبی در این بخش ها به سراغ بخش های سخت تر بروید. وجود یک استاد راهنما در این زمینه می تواند بسیار موثر باشد.

زبان آلمانی زبان ساده‌ای برای یادگیری است. زبان آلمانی زبانی آوایی است. این به این معنی است که (به جز چند استثنا) تمام کلمات همانطور تلفظ می شوند که آن ها را می نویسیم. و در نتیجه زمانی که یک کلمه را می‌شنوید، تقریبن همیشه می‌توانید آن را یادداشت کنید. این درست برخلاف زبانی مانند انگلیسی است که شکل واحدی از تلفظ و نوشتار در حروف و هجاها وجود ندارد.

و در نهایت… یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری زبان جدید گوش دادن به پادکست‌هاست. پادکست را فراموش نکنید.

 

این مقاله ترجمه ای بود از

How to Speak German: The Faster Way to Learn German

 نوشته .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *