مرکز آموزش زبان‌های خارجی نیروانا

مرکز آموزش زبان‌های خارجی نیروانا

لوگو نیروانا

IELTS

آیلتس (IELTS) سرواژه کلمات (International English Language TestingSystem) و به معنی سامانه بین المللی ارزیابی زبان انگلیسی و یکی از مهم ترین آزمون‌های این زبان است که در اغلب کشورها برگزار می‌شود.

آیلتس

آیلتس معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. آزمون آیلتس با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود. این آزمون از بالاترین و معتبرترین استانداردهای جهانی برای سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان استفاده می‌کند و چهار توانائی شنیداری (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتاری (Writing) و گفتاری (Speaking) را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشگاه‌ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا آزمون آیلتس را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک آیلتس الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در آزمون آیلتس به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار سخت پاسخ می‌دهند. نمرهٔ هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می‌باشد. نمرهٔ کلی امتحان با معدل‌گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. در کارنامه آیلتس، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می‌شود.

همانطور که گفته شد، آزمون آیلتس از ۴ بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده‌است. کل آزمون دارای دو نوع آکادمیک (دانشگاهی) و جنرال (عمومی) است. برای اخذ پذیرش دانشگاه ها اغلب نمره آزمون آکادمیک مورد نیاز است. نمره بندی این آزمون از ۰ تا ۹  را شامل می‌شود. در واقع هرکدام از این 4 بخش شامل نمره 0 تا 9 می شوند و میانگین مجموع آن ها نیز نمره ای 0 تا 9 میگیرد. گرچه نمرهٔ قبولی خاصی برای این آزمون وجود ندارد، اما معمولا نمره ۵ حد متوسط و نمره ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود. دانشگاه کمبریج و دانشگاه آکسفورد انگلستان و همچنین دانشگاه هاروارد امریکا نمره آیلتس 7 به بالا را می پذیرند.

در واقع هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان نمره‌ خاصی را می پذیرد. اکثر آن‌ها حداقل نمره کل ۶/۵ را نیاز دارند. در حالی که نمره هر بخش هم نباید کمتر از ۶ باشد. البته باز همانطور که گفتیم دانشگاه های مختلف شرایط شان با هم فرق می کند. برای مثال برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت آزمون آیلتس حداقل نمره ۷ بگیرید.

در روز امتحان ابتدا باید به سوالات شنیداری، بعد به سوالات مربوط به خواندن و پس از آن به سوالات نوشتاری پاسخ دهید. توجه داشته باشید که مرحله نوشتاری آزمون باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودکار و خودنویس ندارند. تاریخ و ساعت برگزاری بخش مکالمه در روز امتحان به شرکت کننده اعلام می‌شود، و معمولا زمان بندی آن برای شرکت کنندگان مختلف از عصر همان روز امتحان شروع شده و تا ۵ روز ادامه می‌یابد. 

نتایج آزمون آیلتس دو هفته پس از پایان یافتن دوره آزمون مکالمه اعلام می گردد و کارنامه آن فقط به خود شخص آزمون دهنده واگذار می شود، و به هیچ وجه از طریق تلفن، فکس یا ایمیل قابل دریافت نیست.

تا ۵ کارنامه برای هر موسسه یا دانشگاهی که مورد درخواست شما باشد توسط دفاتر برگزارکننده امتحان بصورت رایگان ارسال می‌گردد. اما این به شرطی ست که از تاریخ آزمون آیلتس شما بیشتر از یک ماه نگذشته باشد. اگر بیش از یک ماه از تاریخ آزمون سپری شده باشد یا درخواست بیش از ۵ کارنامه داشته باشید، باید مبلغی را به ازای هر کارنامه بپردازید. توجه داشته باشید که اکثر دانشگاه‌ها مدرک آیلتس را که بیش از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند.

همچنین مسئولیت نوع امتحانی که می‌خواهید در آن شرکت نمائید بر عهده شماست و باید در هنگام ثبت نام، نوع امتحان مورد نظرتان را ،جنرال یا آکادمیک، در فرم ثبت نام قید کنید.

تاکید می کنیم که حتما از قبل در مور اینکه به مدرک آیلتس نیاز دارید نیز اطمینان حاصل کرده باشید. توجه داشته باشید که آزمون IELTS جزو آزمون های بریتیش است و از این نظر متفاوت با آزمون تافل، که امریکایی است، می باشد. داوطلبان آزمون آیلتس در کنار تفاوت ساختاری این آزمون با تافل، باید هنگام انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت و اخذ ویزا، شرایط کشور میزبان را حتما در نظر داشته باشند و مطمئن شوند که باید در کدام آزمون شرکت کنند.

آزمون بین‌المللی آیلتس

بخش‌های مختلف آزمون IELTS

شنیداری
دفترچه‌ای حاوی چهل سؤال در ۴ بخش ور در زمانی حدود ۳۰ دقیقه باید پاسخ داده شود.
نوار امتحان شنیداری فقط یکبار پخش می‌شود.
قبل از پخش نوار فرصت دارید تا سؤالها را مرور کنید.
پس از پایان یافتن هر بخش، فرصت دارید تا جوابهای خود را بازبینی نمایید.
پاسخها باید در دفترچه سوالات نوشته شود.
با پایان گرفتن نوار ده دقیقه فرصت دارید تا جوابها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید.

دو بخش اول مکالمه ای بین دو یا چند نفر و شامل موضوعات اجتماعی می باشد.

دو بخش دوم یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس با موضوعات دانشگاهی تشکیل دهنده این دو بخش هستند.

خواندن
امتحان خواندنی جنرال
زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال
دفترچه حاوی متون که در مجموع ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود.
بر خلاف امتحان شنیداری، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جواب ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود.
متون بکار رفته در دفترچه سوالات از قسمت غیرتخصصی روزنامه ها و مجلات، جزوه های درسی و کتاب‌ها انتخاب شده‌اند.

بخش اول در مورد امور روزمره اجتماعی است.

بخش دوم در مورد جزوه های آموزشی و مسائل رفاهی است.

بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

امتحان درک مطلب آکادمیک
زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال
دفترچه ای حاوی ۳ متن که جمعاً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود.
مانند آزمون جنرال زمان اضافه‌ای جهت انتقال جواب ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود.
مانند آزمون جنرال متون بکار رفته در دفترچه سوالات از قسمت غیرتخصصی روزنامه ها و مجلات، جزوه های درسی و کتاب‌ها انتخاب شده‌اند.
متون جنبه علمی دارند.
حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است.

در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه‌نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.

نوشتاری
آزمون نوشتاری جنرال

در ۶۰ دقیقه می باید دو انشاء با دو موضوع مختلف بنویسید.

در موضوع اول (Task 1) باید نامه‌ای به شخصی فرضی بنویسد و در آن مسئله یا مشکلی را شرح دهید. نامه شما باید حداقل شامل ۱۵۰ کلمه باشد. اگر نامه‌شما کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است بیش از ۲۰ دقیقه را به این بخش اختصاص ندهید.

برای نوشتن نامه می‌توانید یکی از چهار نوع نامه زیر را انتخاب کرده و یک نامه فرضی بنویسید:

Complaint / Request of information letter شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات

Job application letter نامه درخواست کار

Personal letter نامه شخصی

Formal business letter نامه رسمی اداری

درموضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را نیز به این بخش اختصاص دهید.

آزمون نوشتاری آکادمیک
در ۶۰ دقیقه می باید دو انشاء با دو موضوع مختلف بنویسید.
در موضوع اول (Task 1) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده‌است، توضیح دهید. انشاء شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر انشائی کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید.
درموضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را نیز به این بخش اختصاص دهید.
آزمون گفتاری یا مکالمه

آزمون گفتاری که زمان آن ۱۱ تا ۱۴ دقیقه می‌باشد، یک مکالمه رو در رو می‌باشد و شامل سه بخش است.

بخش اول ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌ کشد و متقاضی باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایق خود جواب دهد.

در بخش دوم باید به مدت ۲ دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده می‌شود صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان ۲ دقیقه، به یک یا دو سؤال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید. مهم نیست به تمام سوالات روی کارت پاسخ دهید، اما باید بتوانید از آن‌ها استفاده کرده و تا دو دقیقه به صحبت خود ادامه دهید.

در بخش سوم باید به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه‌کننده مکالمه کنید. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته‌اید.

یکی از مهمترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان گفتاری آیلتس، نحوه مطالعه برای چنین امتحانی است. آیلتس امتحانی است که کسب نمره خوب در آن تنها به سطح دانش شما از زبان انگلیسی بستگی ندارد و هر شما باهوش تر و اهل مطالعه باشید نیز در نمره آیلتس شما موثر است.

سطح‌بندی نمرات آزمون آیلتس از ۰ تا ۹:

۰= اطلاعات قابل ارزیابی خاصی وجود ندارد.
۱= توانایی برای استفاده از زبان بیش از چند کلمه مجرد ندارد.
۲= امکان برقرای ارتباط صحیح وجود ندارد، مگر تنها برای اطلاعات بسیار ابتدایی با استفاده از واژگان محدود در جملات کوتاه برای موقعیت های آشنا و برای برطرف کردن نیازهای ابتدایی و فوری. مشکلات زیادی در فهم انگلیسی گفتاری و نوشتاری وجود دارد.
۳= فقط می‌تواند مفهوم کلی را در موقعیت های خیلی آشنا درک و منتقل کند. توقف‌های مکرر در هنگام ارتباط مشاهده می‌شود.
۴= توانایی برقراری ارتباط تنها محدود به موقعیت های آشناست. مشکلات مکرر در فهمیدن و بیان منظور دارد. توانایی استفاده از زبان پیچیده را ندارد.
۵= دارای مهارت نسبی زبان با قابلیت درک عمومی معنا در بیشتر موقعیت ها می‌باشد، گرچه احتمال اشتباهات بسیار هم وجود دارد. توانایی ایجاد ارتباطات اولیه در حوزه تخصصی خود را داراست.
۶= علی‌رغم بعضی بی‌دقتی‌ها، عدم تناسب‌ها، و نافهمی‌ها، در کل دارای مهارت مؤثر زبانی است. قادر به استفاده و فهم زبان نسبتا پیچیده به ویژه در موقعیت های آشنا می‌باشد.
۷= مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست، گرچه با اشتباهات کمی در دقت، تناسب، و درک زبان همراه‌ است. در کل توانایی آن را دارد که از پس زبان پیچیده برآید و استدلال‌های جزئی و ظریف را درک کند.
۸= مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست و تنها اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد مرتکب می‌شود. ممکن است در موقعیت های ناآشنا فهم کامل زبان صورت نگیرد. از پس مباحثات پیچیده و مشروح به خوبی برمی‌آید.
۹= مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست: دقیق، صحیح، روان، همراه با فهم کامل.

اعتراض به نتیجه آزمون آیلتس

هر داوطلبی می‌تواند اعتراض و عدم رضایت خود نسبت به نتیجهٔ آزمون را به مرکز برگزار کننده آزمون اعلام کند. بر اساس مقررات آیلتس، داوطلبان باید اعتراض خود را ضمن تکمیل یک برگه اعتراض به فاصله شش هفته از تاریخ آزمون رسما اعلام کنند. بواسطه این برگه، داوطلب حق اعتراض به هر یک از بخش‌ها یا مهارت‌هایی را که فکر می‌کند در آن نمره‌ای کمتر از آنچه مستحق اش بوده دریافت کرده است خواهد داشت. داوطلب تنها با پرداخت مجدد هزینهٔ آزمون می‌تواند به نتیجهٔ آزمون خود اعتراض نماید که در صورت تأیید و درست بودن اعتراض، این مبلغ به وی برمی گردد. اما در صورت عدم تایید اعتراض، پول قابل برگشت نخواهد بود.

دسترسی به سیستم استعلام مدرک آیلتس

معمولا این سیستم تنها در اختیار دانشگاه‌ها و موسساتی است که در لیست این سازمان‌ها ثبت شده باشند. به زبان ساده‌تر می شو اینطور گفت که مدرک آیلتس توسط هر کسی قابل استعلام نیست. دلیل اصلی این امر به وجود آوردن یک سیستم امن است تاتنها کسانی که مورد تأیید هستند بتوانند به این نمرات آیلتس دسترسی داشته باشند. و این خبر خوبی برای داوطلبان است، چرا که نمره آن‌ها کاملا سری خواهد ماند.

مشکلات آیلتس

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آزمون آیلتس احتمال لو رفتن سوالات از طریق برگزار کنندگان آزمون است. طی سال‌های اخیر در ایران در پی شائبه لو رفتن سوالات چند مرتبه شاهد “withheld” یا “ضبط” نتیجه آزمون از طریق مؤسسه IDP بوده‌ایم. به هنگام ثبت نام و امضای رضایت نامه شرایط آزمون یکی از بندهای آن اجازه نگه داشتن نتایج را به مؤسسه برگزارکننده آیلتس می‌دهد. مطابق این بند “آیلتس می‌تواند نمره‌های شما و به طبع کارنامه شما را پس از سیزده روز که قول داده شده، به شما ندهد و نگه دارد”. نگه داشتن می‌تواند جمعی یا فردی باشد.

مشکلات فردی که می تواند دردسر ساز شود:

اگر در فاصله کوتاهی نمره شما افزایش زیاد داشته باشد. مثلاً در عرض یک ماه افزایش دو تا سه نمره ای داشته باشید، سازمان مرکزی آیلتس امکان دارد از شما بخواهد مجددا هر چهار مهارت یا یکی از آن‌ها را امتحان بدهید. یا ممکن است از شما بخواهد با خط خودتان توضیح دهید که در این فاصله کوتاه چه اتفاقی افتاده‌ که نمره تان انقدر افزایش یافته است. اگر پاسخ تان قانع کننده باشد احتمالا نمره شما داده می شود، اما گر دفاعتان قابل توجه نباشد، امکان دارد هیچ نمره‌ای به شما داده نشود.
تفاوت دست خط در مهارت‌های سه‌گانه (ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ) که شائبه تقلب را بوجود بیاورد.
متفاوت بودن نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد در اوراق ثبت نام با مدارک ارائه شده.

مشکلات جمعی:

۱- شائبه تقلب یا لو رفتن سوالات به صورت کلی و عمومی از سوی مسئولان یک مرکز آیلتس

۲- تعداد «نامعقول و بسیار زیاد» افرادی که در مهارت‌های دریافتی (خواندنی و شنیداری) ۲ نمره یا بیشتر با مهارت‌های تولیدی (گفتاری و نوشتاری) فاصله دارند.

دریافت گزارش در مورد تخلف، رشوه… از سوی نهادهای خاص نظارتی در مورد یک مرکز برگزارکننده آیلتس
نظارت سالانه دوره‌ای و تصادفی برای بالا بردن کیفیت از سوی سازمان مرکزی آیلتس.

آیلتس کامپیوتری

آیلتس کامپیوتری

از ماه مارس سال ۲۰۱۶ آیلتس برای داوطلبان خود گزینه آیلتس کامپیوتری را برای شرکت کنندگان در آزمون آیلتس UKVI آکادمیک در کشورهایی که در زیر نام برده شده‌است آغاز کرد. این کشورها عبارتند از:

بنگلادش، برزیل، چین، هنگ کنگ، هند، ژاپن، کویت، مالزی، نیجریه، پاکستان، فیلیپین، عربستان، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ویتنام، امارات و انگلستان.

این کشورها همچنان در حال افزایش هستند.

شباهت‌ها و تفاوت‌های آیلتس کامپیوتری با آیلتس کاغذی

شباهت‌ها: از نظر زمان، محتوا، نوع سوالات، نحوه برگزاری آزمون مکالمه و رعایت موارد امنیتی دقیقاً یکسان هستند.

تفاوت‌ها: بخش خواندنی، نوشتاری و شنیداری آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود.

در حال حاضر در کشور استرالیا در شهرهایی همچون آدلاید، ملبورن، سیدنی و بریزبین، هم آیلتس آکادمیک و هم آیلتس جنرال به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود.

سطح آیلتس مورد نیاز برای پذیرش برخی از مؤسسه‌ها
نمره آیلتس مورد نیاز برای پذیرش برخی از موسسات
دانشگاه کم‌ترین امتیاز آیلتس
دانشگاه آکسفورد ۷/۰
مدرسه اقتصاد لندن ۷/۰ و ۷/۵ که بستگی به شرایط تعیین شده توسط هز دپارتمان دارد.
دانشگاه ادینبرو ۷/۰
دانشگاه کمبریج ۷/۰ و ۷/۵
دانشگاه گلاسگو ۶/۵
کالج دانشگاهی لندن ۶/۵ و ۷/۰ و ۷/۵ بسته به هر دپارتمان و رشته متفاوت است.
کالج سلطنتی لندن ۶/۵
دانشگاه اکستر ۷/۰
دانشگاه لیورپول ۶/۰
دانشگاه بیرمنگام ۶/۵
دانشگاه کاتولیک لون بلژیک ۶/۵
دانشگاه اسکس ۵/۵
دانشگاه کرانفیلد  ۶/۵ و ۷/۰ بسته به رشته کارشناسی ارشد دارد.

آزمون ماک آیلتس بصورت ادواری در آموزشگاه نیروانا برگزار می گردد.

منابع: ویکیپدیا ، ielts.org